Technologia reliningu
Renowacja przewodów kanalizacyjnych metodą reliningu polega na wprowadzeniu do istniejącego kanału nowego przewodu kanalizacyjnego montowanego z krótkich modułów rurowych lub paneli GRP , albo ciągłej rury zgrzewanej doczołowo ( tzw. sliplining).
Technologia reliningu zawęża średnicę istniejącego kanału i może być stosowana tylko tam gdzie istniejąca kanalizacja jest przewymiarowana i można zmniejszyć średnicę.
Relining z wykorzystaniem krótkich modułów rurowych (tzw. krótkiego reliningu) polega na wprowadzeniu do wnętrza starego kanału nowego przewodu montowanego z krótkich modułów rurowych o dł. 0,5 m. Dzięki niewielkiej długości montaż modułów odbywa się w studniach kanalizacyjnych bez konieczności wykonywania wykopów montażowych. Średnica zewnętrzna modułów jest mniejsza od średnicy naprawianego kanału. Po wprowadzeniu modułów wolna przestrzeń międzyrurowa zostaje wypełniona masą iniekcyjną.
Do renowacji kanalizacji metodą relingu Spółka stosuje krótkie moduły PVC, PP , PE lub panele GRP dla większych średnic kanalizacji.
Renowacja przewodów kanalizacyjnych metodą slipliningu tzw. długiego reliningu polega na wprowadzeniu do istniejącego kanału nowego przewodu rurowego z polietylenu. Rura jest dostarczana w 12 metrowych odcinkach, a następnie łączona na powierzchni w jeden długi przewód metodą spawania ekstruzyjnego. Tak przygotowane odcinki zostają wciągnięte do naprawianego kanału przy użyciu wciągarki. Średnica zewnętrzna nowego przewodu jest mniejsza od średnicy naprawianego kanału. Po wprowadzeniu nowej rury wolna przestrzeń międzyrurowa zostaje wypełniona masą iniekcyjną.
Technologia slipliningu z wykorzystaniem rur PE umożliwia naprawę kanalizacji do średnicy 3000 mm. Wciąganie nowej rury odbywa się przez wykopy montażowe.